Fotoğraf Seçimi ve Onay kriterlerimiz


Basın ve medya çalışanlarının cinsel şiddet haberlerinde hak temelli habercilik anlayışı ile üretilmiş, doğru mesaj veren, güçlendirici görseller kullanmalarını teşvik etmek amacıyla hazırlamış olduğumuz csgorselarsiv.org sitemize yapmış olduğunuz katkı için teşekkür ederiz. Size sitemizdeki lisanslama ve fotoğraf seçim kriterleri için bir kaç bilgi vermek isteriz. 

Yüklediğiniz fotoğraflar için lisans sadece editoryal kullanım içindir.

Editoryal kullanım kapsamı ise şöyledir: Fotoğraflar, bilgilendirmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla; sosyal medya, bloglar, web siteleri, belgeseller, arşivler, kamu hizmeti içerikleri, gazeteler, dergilerde ve haber makalelerinde referans gösterilerek kullanılabilir. Fotoğraflarınızı indiren kişilere fotoğrafların herhangi bir reklam, promosyon veya ticari amaçlı kullanım içermediğinin bilgisi verilmektedir. 

Yükleyeceğiniz fotoğraflarınızda isminizin ve fotoğraf arşiv bilgilerinizin yer alması  haklarınızın korunması açısından bizim için önemli. Bu nedenle size sunduğumuz "BİR FOTOĞRAFI ARŞİVE HAZIRLAMAK" pdf dökümanından yararlanarak fotoğraflarınızı yüklemeden önce metadata bilgilerini fotoğrafın içine kaydetmenizi öneriyoruz.

 

Fotoğraf seçim ve onay kriterlerimiz: 

Teknik yeterlilik 

 • csgorselarsiv.org sitesine yüksek çözünürlüklü, editoryal kullanıma uygun fotoğraflar seçilir ve onaylanır. 

 • Çözünürlük: en az 4 megapiksel olan JPEG dosyaları yüklemeniz tercih edilir. 

 • Odaklama: Kamera titremesi, hareket bulanıklığı, gürültü azaltmanın aşırı kullanımı, deklanşör hızının yavaşlaması nedeniyle odaklama sorunu olan fotoğraflar kabul edilmez. 

 • Pozlama: Görsel fazla pozlanmış, düşük pozlanmış veya tutarsız bir şekilde pozlanmış ise; parlak alanlarda ışık patlaması meydana gelmiş, çok parlak veya solgun ışıklandırılmış, karşıtlık aşırı yüksek veya ana ışıkla dolgu ışık arasında tutarsız bir ışıklandırma oranı olan fotoğraflar kabul edilmez. Dengeli ışıklandırılmış, detayların görülebildiği fotoğraflar tercih edilir. Bilerek yüksek karşıtlıklı ışıklandırma tercih edilmiş, bir ruh hali ya da mod oluşturabilen sanatsal içerikler de yayınlanmaya uygun bulunur. 

 • Fotoğraflarınızın kadrajı ve kompozisyonu; beyaz dengesi ve netliği editoryal kullanım için uygun olmalıdır. 

 • Fotoğraf yataysa yatay, dikeyse dikey olarak yüklenmelidir. Dikey olan ama yatay yüklenen fotoğraflar kabul edilmez. 

 • Çok karanlık, netsiz ya da ışık dağılımı uygun olmayan fotoğraflar, ISO ayarları çok yüksek, fotoğraf netliğini engelleyen ve  fazla gürültü (noise) bulunan fotoğraflar arşive seçilmeyecektir. 

 

İlkelerimiz ve seçim kriterleri 

Arşivde yer alacak fotoğrafların cinsel şiddet, toplumsal cinsiyet temelli şiddet, kadın, eşcinsel ve trans cinayetleri, hayvana yönelik şiddet konularında doğrudan ve dolaylı olarak kapsayıcı ve kesişimsel olmasını tercih ediyoruz. Hayvan, çocuk, göçmen, engelli gibi dezavantajlı gruplara yönelik ayrımcılıklara dair güçlendirici mesaj içeren fotoğrafları tercih ediyoruz. 

 • Fotoğraf bir eylemden çekildiyse, kişilerin yüzlerinin çok belirgin olduğu kısımların fotoğrafta yer almaması önerilir.

 • csgorselarsiv.org 3. şahısların haklarını gözetir. Fotoğrafları izni alınmadan çekilen kişilerin bize başvurarak bu içeriği yayından kaldırma hakları vardır. Yüklediğiniz fotoğraflardan doğacak tüm sorumluluk size aittir. Yüklemeyi düşündüğünüz fotoğrafın, fotoğrafta yer alan kişileri riske atma ihtimalini göz önünde bulundurarak yükleme yapmanız önerilir.

 • Cinsel şiddet siyaset üstü bir meseledir ve fotoğraflarda herhangi bir siyasal partinin ya da siyaset ile bağlantılı oluşumun adının geçmemesini önemsiyoruz.

 • Şiddet içeren ve pornografik görüntüler kabul edilemez.

 • Birden fazla benzer, aynı yazı içeren ve kadraja sahip fotoğrafların yüklenmesi durumunda tekrara düşmemek ve çeşitliliği gözetmek adına bir ya da iki tanesi seçilebilir. 

 • Onaylanmayan fotoğraflar CŞMD Görsel Arşiv ekibi tarafından silinir. 

 

Başlık ve Anahtar sözcük seçimi 

 • Başlıklar fotoğraftaki ana mesajı içeren bir cümleden oluşmalı veya fotoğrafı tanımlamalıdır. Gerekirse adminler tarafından düzeltme yapılabilir. 

 • Anahtar kelimeler ayrıntılı ve açık olmalıdır. Doğrudan fotoğraf karesinde bulunanları ya da temsil ettiklerini tanımlamalıdır.  

 

Hukuki durumlar 

 • Yüklenen içerik, bir kişinin ya da grubun haklarını suistimal ediyorsa ya da ulusal mevzuat bağlamında suç teşkil ediyorsa yayınlanmaz ve her zaman yayından kaldırılabilir.

 • Yüklenen içerik, 3. kişilerin KVKK bağlamında haklarının ihlal edilebileceğine işaret ediyorsa yayınlanmaz ve her zaman yayından kaldırılabilir.

 • Yüklenen içerik, 3. kişiler tarafından Kişisel Veri ihlaline ilişkin başvuru gelirse, derhal siteden kaldırılır.

 • Yüklenen içeriğin 3. kişilerin telif haklarını ihlal ettiğine dair bir başvuru gelirse, içerik siteden kaldırılır.

 • Yüklenen içeriğin ulusal mevzuata yönelik hukuki bir sonucu oluşursa, ilgili başvuru ya da hukuki sonuç fotoğraf sahibi ile paylaşılır ve içerik siteden kaldırılır.

 • Yüklenen içeriğe dair hukuki olarak sorumlu, fotoğraf sahibidir. 

 

Cinsel şiddetle mücadelede katkılarınız için tekrar çok teşekkür ederiz. Cinsel Şiddet Haberleri için Görsel Arşiv sitesini (csgorselarsiv.org) birlikte büyütmek dileğiyle..

CŞMD Görsel Arşiv Ekibi